Vítáme vás na oficiálních stránkách Obec Radvanice
Drobečková navigace

Úvod > Zajímavosti

Zajímavosti

Historie

historická chalupaZa věrné služby dostal rytíř Trut od knížete Oldřicha celý trutnovský kraj. Nejprve založil pevnost Trutnov a zbytek půdy rozdělil mezi své lesníky, kteří položili základy dnešních obcí.

Radvanice založil Kryštov Materna. Kolem jeho dvorce při kolonizaci za posledních Přemyslovců vznikla osada. Podle místní pověsti vznikly Radvanice kolem roku 1023 a jméno obce je odvozeno podle jména místního koláře (něm. Rademacher) Wenzela: Rado - wenz, což dokládá také tím, že mají Radvanice ve znaku kromě smrku i kolo.

historická chalupaRadvanice byly dlouho málo významnou obcí, kde převládalo zemědělství a selský způsob dobývání uhlí.

Novodobé dějiny obce jsou spjaty s těžbou černého uhlí. Zejména po roce 1945 s rozvojem těžby na dole Kateřina Východočeských uhelných dolů se rozvíjí i obec Radvanice. Těžba uhlí byla ukončena rozhodnutím vlády ČR v roce 1994


Turistické zajímavosti

Kaple sv. Jana KřtiteleNa okraji obce byla v roce 1898 postavena kaple, která byla zasvěcena sv. Janu Křtiteli. Dnes je kaple chráněnou kulturní památkou. V roce 2000 byla provedena rozsáhlá oprava kaple, ketrá dnes slouží také ke kulturním účelům.

V horní části obce při cestě na železniční nádraží se nachází historická část obce s řadou památkově chráněných roubených staveb, dnes převážně rekreačních chalup.

V okolí obce najdeme několik betonových bunkrů, které dodnes připomínají události z let 1933 - 1938.

Cílem turistických vycházek Jestřebími horami je vrchol Žaltman (739 m) s rozhlednou.
 

pohled na Radvanice

Jestřebí hory a naše obec v regionální televizi V1

V letních měsících roku 2013 odvysílala regionální televize V1 cyklus pořadů z Jestřebích hor. Cílem bylo představit region a jednotlivé obce a města regionu. Shlédnout je můžete v archivu V1.

 Jestřebí hory na V1 televizi